Twee producten, twee douanecodes, twee verschillende handelsstromen
Cichorei, Cichorium intybus, bereikt kopers in twee duidelijk gescheiden vormen, en die door elkaar halen is de meest voorkomende fout die wij in aanvragen zien.
- Ruwe cichoreiwortel, vers, gekoeld, bevroren of gedroogd, al dan niet gesneden of gemalen, valt onder HS 1212.94. De belangrijkste industriële bestemming is de winning van inuline en oligofructose.
- Gebrande cichorei en andere gebrande koffiesurrogaten, inclusief extracten en essences, vallen onder HS 2101.30. Dit is de handel in koffiesurrogaten en koffiemengsels.
Dit zijn geen twee kwaliteiten van één ding. Ze gaan naar verschillende fabrieken, dragen verschillende specificaties en verschillen in schaal met meer dan een orde van grootte.
Ruwe wortel, HS 1212.94, 2023
| Grootste importeurs | Aandeel | Waarde | Grootste exporteurs | Aandeel | Waarde |
|---|---|---|---|---|---|
| Verenigde Staten | 13,6% | 1,83 mln USD | Hongarije | 40% | 8,81 mln USD |
| Verenigd Koninkrijk | 13,3% | 1,78 mln USD | België | 14% | 3,06 mln USD |
| Nederland | 11,9% | 1,59 mln USD | India | 12,9% | 2,84 mln USD |
| Duitsland | 10,5% | 1,40 mln USD | Polen | 12,4% | 2,72 mln USD |
| Zwitserland | 9,43% | 1,26 mln USD | Frankrijk | 9,69% | 2,11 mln USD |
De wereldinvoer onder deze post overschreed in 2023 13,3 miljoen USD en de werelduitvoer 21 miljoen. Let op het gat. De gerapporteerde uitvoer ligt ruim boven de gerapporteerde invoer, wat bij zo’n kleine handel doorgaans duidt op ongelijkmatige rapportage en niet op smokkel. Neem de volgorde als indicatie en de absolute cijfers als benadering.
De post is klein om een structurele reden: het grootste deel van de cichoreiwortel wordt verwerkt dicht bij waar hij groeit, omdat de wortel volumineus en bederfelijk is en meer waard zodra de inuline eruit is. De Belgische en Nederlandse inuline-industrie verwerkt lokale en regionale wortel. Wat als ruwe wortel grenzen oversteekt is de uitzondering.
Gebrande cichorei en koffiesurrogaten, HS 2101.30, 2024
| Grootste importeurs naar waarde | Waarde | Grootste importeurs naar volume | Volume |
|---|---|---|---|
| Duitsland | 27 mln USD | Zuid-Afrika | 14.000 t |
| Rusland | 16 mln USD | Rusland | 7.200 t |
| Italië | 15 mln USD | Verenigde Staten | 4.000 t |
| De eerste drie samen: 28% van een importtotaal van 210 mln USD | Oekraïne | 3.500 t | |
| Wereldhandel: circa 210 mln USD ingevoerd, 213 mln USD uitgevoerd, 63.000 t. Het mondiale verbruik bedroeg in 2024 1,3 mln ton ter waarde van 5,8 mld USD, met een prognose van 1,7 mln ton en 7,5 mld USD in 2035. | Italië | 3.300 t | |
| Duitsland | 3.100 t | ||
| Zuid-Korea | 2.900 t | ||
Deze zeven volume-importeurs zijn samen goed voor ongeveer 60 procent van de 63.000 verhandelde ton. Merk op dat de waarderangschikking en de volumerangschikking twee verschillende lijsten zijn. Zuid-Afrika is de grootste koper naar gewicht en komt niet voor in de top drie naar waarde; Duitsland is eerste naar waarde en zesde naar gewicht. Wie een prijs afzet tegen “de markt” zonder te weten in welke van die twee markten hij zit, komt tot de verkeerde conclusie.
India is de volume-oorsprong. Het is niet de premium-oorsprong
Hier de onthulling die er het meest toe doet, en zij vleit ons niet.
In 2024 exporteerde India ongeveer 34.000 ton gebrande cichorei en koffiesurrogaten, rond 53 procent van het wereldwijde exportvolume. Naar waarde was dat circa 42 miljoen USD, ongeveer 20 procent van het exporttotaal van 213 miljoen. Polen haalde op veel kleiner volume 37 miljoen, Portugal 28 miljoen.
Leg de twee helften naast elkaar. India verscheept meer dan de helft van het wereldvolume en int een vijfde van de wereldwaarde. Op de gepubliceerde cijfers plaatst dat Indiaas materiaal op ongeveer een derde van de gemiddelde eenheidswaarde van de handel.
Wat u daaruit zou moeten meenemen, en wat u ons zou moeten vragen. Er zijn eerlijke redenen voor een lage eenheidswaarde: industriële bulk in plaats van schapklaar, grove in plaats van fijne maling, commodityverpakking en een werkelijk lagere kostenbasis. Er zijn ook minder eerlijke: doorbranden om slechte wortel te maskeren, hoog asgehalte door meegesleepte grond, overmatig toegevoegd vet en niet-gedeclareerde versnijding met granen. Het getal alleen vertelt u niet welke van de twee u wordt aangeboden. Behandel een lage Indiase prijs daarom niet als koopje en niet als waarschuwing. Behandel hem als een vraag, en dwing ons die regel voor regel te beantwoorden tegen de specificatie hieronder. Kan een leverancier niet uitleggen waarom zijn cichorei goedkoop is, ga er dan van uit dat de verklaring uit de tweede groep komt.
Voor één keer zitten wij in de juiste deelstaat
In onze gidsen over kurkuma, gierst en sorghum moesten wij melden dat Gujarat voor die gewassen geen noemenswaardige productiestaat is en dat onze keten van herkomst navenant lang is. Bij cichorei ligt dat anders, en dat nemen wij graag mee.
Cichorei wordt in India vooral geteeld in Gujarat en Uttar Pradesh, die samen goed zijn voor ongeveer 97 procent van de nationale productie, met kleinere arealen in Tamil Nadu, Bihar en Himachal Pradesh. Commercieel zaad komt uit de gematigde gebieden van Himachal Pradesh, Jammu en Kasjmir en enkele heuvelgebieden van Uttar Pradesh.
Wij zitten in Rajkot, in Gujarat. Voor dit gewas is dat een korte en geen lange keten, en u zou ons hier aan een navenant hogere traceerbaarheidsnorm moeten houden dan bij een grondstof die wij drie deelstaten verderop inkopen. Vraag ons om district en oogstjaar en verwacht een specifiek antwoord in plaats van een regionaal.
Het acrylamidegetal en waarom het misleidt
Cichorei branden is een Maillardproces, en Maillardchemie produceert acrylamide. Verordening (EU) 2017/2158 stelt referentiewaarden voor acrylamide vast per levensmiddelencategorie. Cichorei staat daarin zo:
| Categorie | Referentiewaarde |
|---|---|
| Koffiesurrogaten uitsluitend uit cichorei | 4000 µg/kg |
| Koffiesurrogaten uitsluitend uit granen | 500 µg/kg |
| Koffiesurrogaten uit een mengsel van granen en cichorei | Geen vaste waarde; bepaald door de onderlinge verhouding van de ingrediënten |
| Mengsels van koffie met koffiesurrogaten | Geen vaste waarde; bepaald door de onderlinge verhouding van de ingrediënten |
| Oploskoffie | 850 µg/kg |
| Gebrande koffie | 400 µg/kg |
| Ontbijtkoek, ter vergelijking | 800 µg/kg |
| Babyvoeding en bewerkte voedingsmiddelen op basis van granen voor zuigelingen en peuters, met uitzondering van koekjes en beschuit | 40 µg/kg |
| Koekjes en beschuit voor zuigelingen en peuters | 150 µg/kg |
Met 4000 µg/kg heeft pure cichorei de ruimste referentiewaarde in de verordening: acht keer het graansurrogaat, tien keer gebrande koffie, honderd keer babyvoeding. Wie die regel leest en zich ontspant, maakt om twee redenen een fout.
Ten eerste geldt de 4000 voor cichorei op zichzelf. Zodra cichorei met granen wordt gemengd, of in koffie wordt verwerkt, bestaat er geen vaste referentiewaarde meer: het niveau wordt bepaald door de onderlinge verhouding van de ingrediënten. Het grootste deel van de cichorei in de wereldhandel wordt gemengd, en Indiase cichorei gaat in het bijzonder sterk naar koffiemengsels. Het royale getal beschrijft dus een product dat veel kopers niet in de handel brengen. Maakt u een surrogaat van 30 procent cichorei en 70 procent gerst, dan ligt uw feitelijke streefwaarde veel dichter bij het graancijfer dan bij 4000.
Ten tweede is een referentiewaarde geen grenswaarde. Referentiewaarden zijn prestatie-indicatoren. Overschrijding verplicht tot herziening van de toegepaste beperkende maatregelen; zij bepaalt op zichzelf niet of een product in de handel mag worden gebracht, en eronder blijven maakt een product op zichzelf niet conform. Wij ontlenen bovenstaande waarden aan het richtsnoer van de Europese Commissie over de uitvoering van de verordening, dat ze weergeeft en dat zelf vermeldt geen formele rechtsstatus te hebben en niet door de Commissie te zijn vastgesteld. Werk voor alles wat contractueel is met de verordening zelf.
Praktisch gevolg: specificeer acrylamide als getal op de eindvorm die u koopt, geef aan of het resultaat moet worden gelezen tegen de referentiewaarde voor pure cichorei of tegen een mengverhouding, en vraag welke beperkende maatregelen de brander toepast. Brandprofiel, eindvocht en suikergehalte van de wortel verschuiven het resultaat.
Inuline: het percentage is niet de specificatie
In de handel in ruwe wortel noemt vrijwel elke aanvraag die ons bereikt het inulinegehalte en verder niets. Dat is niet genoeg, en de reden heet ketenlengte.
Cichoreiwortel bevat ongeveer 17 procent inuline op verse massa, doorgaans 40 tot 60 procent op droge stof, en geselecteerde industriële cultivars halen rond 70 procent op droge stof. Maar natieve cichorei-inuline is niet één molecuul. Zij omvat een polymerisatiegraad van 2 tot 60, en de fracties doen verschillend werk:
| Fractie | Gedrag | Waarvoor |
|---|---|---|
| Kortketenig, onder DP 10, vaak oligofructose genoemd | Zeer goed oplosbaar; levert ruwweg 30–50% van de zoetkracht van sacharose; meer reducerende uiteinden, bruint daardoor sneller in de Maillardreactie en breekt sterker af onder zure hitte | Suikerverlaging, waarbij de eigen zoetkracht sacharose niet alleen kan vervangen |
| Langketenig, boven DP 23 | Minder oplosbaar, viskeuzer; vormt bij 20–40% concentratie een gelnetwerk van microkristallijne deeltjes dat water vasthoudt en het mondgevoel van vet nabootst | Vetverlaging in yoghurt en magere kaas; ondersteunt de glutenstructuur in brood en helpt pasta bij het koken bijeen te blijven |
Twee partijen met identiek totaalinuline kunnen daarom nutteloos zijn voor elkaars koper. Specificeer de DP-verdeling, niet alleen het percentage, en vermeld de methode.
Tussen deze tabel en de vorige paragraaf bestaat bovendien een verband dat opmerking verdient. De kortketenige fracties hebben meer reducerende uiteinden en bruinen sneller in de Maillardreactie. Maillardbruining is precies wat branden is, en acrylamide is een Maillardproduct. Dezelfde grondstofeigenschap die bepaalt of uw inuline als zoetstof of als vetvervanger werkt, is ook van invloed op hoe de wortel zich in de brander gedraagt.
Het vet dat niemand noemt
Dit punt verrast kopers geregeld, en het is standaard en geen uitzondering.
In het Indiase proces voor gebrande cichorei zoals uiteengezet in gepubliceerde verwerkingsrichtlijnen worden de wortels gewassen, gesneden en gedroogd met voorkeur voor eestdroging, in vier maten gesorteerd en ongeveer 30 minuten gebrand in roterende cilinders. Daarna wordt vóór het vermalen ongeveer 0,9 kg olie of boter per 50 kg cichorei toegevoegd. Dat is ongeveer 1,8 procent toegevoegd vet.
Is het vet een plantaardige olie, dan hebt u een te declareren ingrediënt. Is het boter, dan bevat het product een zuivelingrediënt, wat raakt aan veganclaims, allergenendeclaratie en sommige religieuze certificeringen. Daar is niets onbehoorlijks aan, en de toevoeging heeft een technisch doel bij het branden en in de poederverwerking. U moet het alleen weten, en het staat niet altijd op een offerte.
Stel drie vragen: welk vet, in welke verhouding, en staat het in de ingrediëntendeclaratie. Hebt u vetvrij materiaal nodig, zeg dat dan bij de aanvraag, want dat is een proceswijziging en geen sorteerbeslissing.
Drogen en branden: hier wordt de kwaliteit bepaald
Op de route naar het koffiesurrogaat worden wortels van de bladeren gescheiden en versneden, gedroogd, gebrand bij ongeveer 140 tot 180 °C en gemalen; oplosbare varianten worden gebrand, gepercoleerd en sproeigedroogd. Traditioneel drogen gebeurt in de zon bij 40 tot 45 °C gedurende drie tot vier dagen, tegenwoordig vaak vervangen door mechanisch drogen, en voor de route naar gebrand poeder heeft eestdroging de voorkeur.
Voor inulinewinning loopt de route anders: wortels worden 24 uur geweekt in 0,75 procent citroenzuur, gedroogd bij 40 °C en gemalen, vervolgens geëxtraheerd in water in een verhouding 1 op 10 bij 80 °C gedurende een uur, geklaard met kalk en fosforzuur, ontkleurd met kool, ingedikt tot 40 °Brix, neergeslagen met ethanol, gevriesdroogd en gemalen.
Voor een koper volgen hieruit twee dingen. Droogmethode en -temperatuur horen in de specificatie, omdat zondrogen bij omgevingsvocht en eestdroging bij geregelde temperatuur microbiologisch en qua kleur niet hetzelfde resultaat geven. En het brandprofiel hoort er eveneens in, uitgedrukt als temperatuur en tijd in plaats van als kleurwoord, want “donkere branding” is geen meting en acrylamide volgt het profiel.
EU-grenscontroles en één indelingsvalkuil
Indiase cichorei is als cichorei niet onderworpen aan verscherpte officiële controles. GN 1212 voor cichoreiwortels en GN 2101 voor gebrande cichorei en koffiesurrogaten komen noch in bijlage I noch in bijlage II van Verordening (EU) 2019/1793 voor, niet voor India en niet voor enig ander land. Wij hebben dit geverifieerd aan de regels voor India zoals gewijzigd bij Uitvoeringsverordening (EU) 2026/1206, in werking sinds 30 juni 2026, en niet afgeleid uit een samenvatting van wijzigingen.
De valkuil, en die is reëel. Bijlage II vermeldt voor India botanische voedingssupplementen onder ex 1302 en ex 2106, voor bestrijdingsmiddelenresiduen, met een controlefrequentie van 10 procent. Inuline of cichoreiwortelvezel die als botanisch voedingssupplement wordt gepresenteerd en ingedeeld, zou onder die post kunnen vallen in plaats van onder 1212 of 2101, en bijlage II betekent volledige bijzondere voorwaarden voor binnenkomst en niet enkel een hogere controlefrequentie: zendingsspecifieke bemonstering en analyse door de bevoegde autoriteit in het land van oorsprong, een ISO/IEC 17025-geaccrediteerd laboratorium, een officieel certificaat volgens het model van bijlage IV met een geldigheid van vier maanden, een overeenstemmende identificatiecode op certificaat, analyseverslag en GDB, en voorafgaande kennisgeving via een GDB. Stel de tariefindeling voor de vorm die u daadwerkelijk verscheept vast vóór verscheping. Hetzelfde molecuul in een andere presentatie belandt in een andere regel, en de gevolgen voor de papieren zijn niet klein.
De gebruikelijke kanttekeningen gelden. Niet vermeld staan betekent dat uw zending als categorie niet aan verplichte verscherpte controles is onderworpen; het betekent niet dat er geen monsters van kunnen worden genomen, en niet dat de maximumgehalten voor verontreinigingen niet gelden. De bijlagen worden ongeveer tweemaal per jaar herzien, controleer de stand dus op uw verschepingsdatum.
Specificatie: wat in het contract hoort
| Onderdeel | Wat te specificeren |
|---|---|
| Product en code | Ruwe wortel onder 1212.94 of gebrande cichorei onder 2101.30, en de vastgestelde indeling voor de verscheepte vorm |
| Inuline | Percentage op droge stof en DP-verdeling, elk met methode |
| Acrylamide | Een getal op de eindvorm, met vermelding of het wordt gelezen tegen de referentiewaarde voor pure cichorei of tegen een mengverhouding |
| Toegevoegd vet | Soort, verhouding en of het gedeclareerd is; vermeld of vetvrij materiaal vereist is |
| Brandprofiel | Temperatuur en tijd, geen kleurwoord |
| Drogen | Methode en temperatuur; eest- of mechanische droging tegenover zondrogen |
| Deeltjesgrootte | Maalspecificatie en zeefanalyse voor poeder; maatklasse voor gesneden wortel |
| Vocht en as | Grenzen en methoden; zuuronoplosbare as telt omdat zij meegesleepte grond weerspiegelt |
| Microbiologie | Totaal kiemgetal, gisten en schimmels, Salmonella afwezig in 25 g, limiet voor E. coli |
| Bestrijdingsmiddelenresiduen en zware metalen | Screening en grenzen afgestemd op bestemming en eindgebruik |
| Herkomst | District en oogstjaar op de partij |
Als u het biologisch wilt
Deze gids behandelt cichorei als product en niet als certificering, en het meeste geldt in beide gevallen. Voor gecertificeerde biologische wortel of poeder komen er drie documentatielagen bovenop de bovenstaande specificatie:
| Laag | Wat te vragen |
|---|---|
| India | NPOP-certificering van telersgroepen en verwerkers, beheerd door APEDA, met het transactiecertificaat uit TraceNet dat uw partij dekt in plaats van het locatiecertificaat. Verifieer de status van de marktdeelnemer rechtstreeks bij de certificerende instantie. |
| Europese Unie | Controlecertificaat in TRACES NT op grond van Verordening (EU) 2018/848, met de juiste code van de controle-instantie en een goederenomschrijving die exact overeenkomt met de factuur. |
| Verenigde Staten | NOP Import Certificate, sinds 19 maart 2024 verplicht voor elke biologische zending op grond van de Strengthening Organic Enforcement-regel. Het moet bestaan vóór vertrek en overeenkomen met de zending. |
De gebruikelijke kanttekening blijft gelden: biologisch is geen analytische nul. Biologische certificering regelt wat mag worden toegepast, niet wat kan worden aangetoond; versleping ligt in de orde van delen per miljard, terwijl een uitslag in de orde van delen per miljoen een traceerbaarheidsvraag is. Merk bovendien op dat biologische certificering over acrylamide helemaal niets zegt, omdat acrylamide ontstaat door hitte tijdens de verwerking en niet in het veld wordt toegepast.
Wat u moet vragen voordat u koopt
- Onder welke post u koopt, 1212.94 of 2101.30, en de vastgestelde indeling voor de verscheepte vorm.
- Inulinepercentage op droge stof en de DP-verdeling, elk met methode.
- Acrylamide op de eindvorm, met vermelding van de mengverhouding als het een mengsel betreft.
- Welk vet wordt toegevoegd, in welke verhouding, en of het gedeclareerd is. Boter of plantaardige olie.
- Brandprofiel als temperatuur en tijd, en droogmethode en -temperatuur.
- Vocht, totale as en zuuronoplosbare as volgens vermelde methoden.
- District en oogstjaar op de partij.
- Bij biologisch: het NPOP-transactiecertificaat voor de partij, rechtstreeks bij de certificerende instantie geverifieerd.
Waarom deze vijf talen. Engels dekt de Verenigde Staten, grootste importeur van ruwe wortel met 1,83 miljoen USD, het Verenigd Koninkrijk als tweede met 1,78 miljoen, en Zuid-Afrika, grootste importeur van gebrande cichorei naar volume met 14.000 ton en een markt waar Engels de handelstaal is. Duits dekt Duitsland, grootste importeur van gebrande cichorei naar waarde met 27 miljoen USD en vierde in ruwe wortel. Russisch dekt Rusland, tweede zowel naar waarde met 16 miljoen als naar volume met 7.200 ton, samen met Oekraïne, vierde naar volume met 3.500 ton. Italiaans dekt Italië, derde naar waarde met 15 miljoen USD en vijfde naar volume. Nederlands dekt Nederland, derde in ruwe wortel met 1,59 miljoen USD en, met België, het hart van de Europese inulineverwerking, waar de ruwe wortel feitelijk naartoe gaat. Russisch is nieuw in deze reeks; het staat hier omdat de data het daar neerzetten.
Veelgestelde vragen
- Waarom staat de EU 4000 µg/kg acrylamide in cichorei toe?
- Dat doet zij niet helemaal, en het getal is gevaarlijker dan het lijkt. Verordening (EU) 2017/2158 stelt een referentiewaarde van 4000 µg/kg vast voor koffiesurrogaten uitsluitend uit cichorei, tegenover 500 voor koffiesurrogaten uitsluitend uit granen, 400 voor gebrande koffie en 850 voor oploskoffie. Daarmee is cichorei de ruimste categorie in de hele verordening. De referentiewaarde geldt echter voor cichorei op zichzelf. Voor koffiesurrogaten uit een mengsel van granen en cichorei, en voor mengsels van koffie met koffiesurrogaten, bestaat geen vaste waarde: het niveau wordt bepaald door de onderlinge verhouding van de ingrediënten. Omdat de meeste cichorei gemengd wordt en niet puur gedronken, beschrijft het getal 4000 een product dat veel kopers helemaal niet maken. Referentiewaarden zijn bovendien prestatie-indicatoren die een herziening van de beperkende maatregelen in gang zetten, geen wettelijke maximumgehalten, en zij bepalen op zichzelf niet of een product in de handel mag worden gebracht.
- Volstaat het inulinegehalte als specificatie voor cichoreiwortel?
- Nee. Cichoreiwortel bevat ongeveer 17 procent inuline op verse massa en doorgaans 40 tot 60 procent op droge stof, waarbij geselecteerde industriële cultivars rond de 70 procent halen. Natieve cichorei-inuline omvat echter een polymerisatiegraad van 2 tot 60, en de fracties gedragen zich verschillend. Kortketenig materiaal onder DP 10, vaak oligofructose genoemd, is zeer goed oplosbaar en levert ruwweg 30 tot 50 procent van de zoetkracht van sacharose, wat past bij suikerverlaging. Langketenig materiaal boven DP 23 is minder oplosbaar en viskeuzer en vormt bij 20 tot 40 procent concentratie een gelnetwerk van microkristallijne deeltjes dat water vasthoudt en het mondgevoel van vet nabootst, wat past bij vetverlaging in yoghurt en magere kaas. Twee partijen met identiek totaalinuline kunnen dus tegengestelde taken vervullen. Specificeer de DP-verdeling, niet alleen het percentage.
- Wordt er iets toegevoegd aan gebrande cichoreipoeder?
- Vaak wel, en kopers zijn daar geregeld verbaasd over. In het standaard Indiase proces zoals beschreven in gepubliceerde verwerkingsrichtlijnen worden de wortels gewassen, gesneden, gedroogd met voorkeur voor eestdroging, in vier maten gesorteerd en ongeveer 30 minuten gebrand in roterende cilinders; daarna wordt ongeveer 0,9 kg olie of boter per 50 kg cichorei toegevoegd voordat er wordt vermalen. Dat is ongeveer 1,8 procent toegevoegd vet. Is het gebruikte vet boter, dan bevat het product een zuivelingrediënt, wat van belang is voor veganclaims, allergenendeclaratie en sommige religieuze certificeringen. Vraag welk vet wordt gebruikt, in welke verhouding, en eis het in de specificatie en de ingrediëntendeclaratie. Een leverancier die spreekt over pure gebrande cichorei zonder dit te behandelen, heeft de vraag niet beantwoord.
- Valt Indiase cichorei onder verscherpte EU-grenscontroles?
- Als cichorei niet. GN-code 1212, die cichoreiwortels dekt, en GN-code 2101, die gebrande cichorei en koffiesurrogaten dekt, komen noch in bijlage I noch in bijlage II van Verordening (EU) 2019/1793 voor, niet voor India en niet voor enig ander land. Wij hebben dit geverifieerd aan de regels voor India zoals gewijzigd bij Uitvoeringsverordening (EU) 2026/1206, in werking sinds 30 juni 2026. Er is wel één valkuil die controle verdient. Bijlage II vermeldt voor India botanische voedingssupplementen onder ex 1302 en ex 2106 voor bestrijdingsmiddelenresiduen, met een controlefrequentie van 10 procent. Inuline of cichoreiwortelvezel die als botanisch voedingssupplement wordt gepresenteerd en ingedeeld, zou onder die post kunnen vallen in plaats van onder 1212 of 2101. Stel de tariefindeling voor de vorm die u daadwerkelijk verscheept vast vóór verscheping, want de presentatie kan de goederen naar een vermelde regel verplaatsen.
- Welke positie heeft India in de cichoreihandel?
- India domineert de gebrande kant in volume en is een middelgrote speler in ruwe wortel. Voor gebrande cichorei en andere gebrande koffiesurrogaten onder HS 210130 exporteerde India in 2024 ongeveer 34.000 ton, rond 53 procent van het wereldwijde exportvolume, ter waarde van circa 42 miljoen USD, ofwel ongeveer 20 procent van het exporttotaal van 213 miljoen, terwijl Polen op 37 miljoen en Portugal op 28 miljoen uitkwam. Het belangrijke deel is het gat tussen 53 procent van het volume en 20 procent van de waarde: Indiaas materiaal ligt rond een derde van de gemiddelde eenheidswaarde van deze handel. Voor ruwe cichoreiwortels onder HS 121294 was India in 2023 de derde exporteur met circa 2,84 miljoen USD, achter Hongarije en België. In deze grondstof is India de volume-oorsprong, niet de premium-oorsprong, en wij zeggen u dat liever vóór dan na de onderhandeling.
- Dat doet zij niet helemaal, en het getal is gevaarlijker dan het lijkt. Verordening (EU) 2017/2158 stelt een referentiewaarde van 4000 µg/kg vast voor koffiesurrogaten uitsluitend uit cichorei, tegenover 500 voor koffiesurrogaten uitsluitend uit granen, 400 voor gebrande koffie en 850 voor oploskoffie. Daarmee is cichorei de ruimste categorie in de hele verordening. De referentiewaarde geldt echter voor cichorei op zichzelf. Voor koffiesurrogaten uit een mengsel van granen en cichorei, en voor mengsels van koffie met koffiesurrogaten, bestaat geen vaste waarde: het niveau wordt bepaald door de onderlinge verhouding van de ingrediënten. Omdat de meeste cichorei gemengd wordt en niet puur gedronken, beschrijft het getal 4000 een product dat veel kopers helemaal niet maken. Referentiewaarden zijn bovendien prestatie-indicatoren die een herziening van de beperkende maatregelen in gang zetten, geen wettelijke maximumgehalten, en zij bepalen op zichzelf niet of een product in de handel mag worden gebracht.
- Nee. Cichoreiwortel bevat ongeveer 17 procent inuline op verse massa en doorgaans 40 tot 60 procent op droge stof, waarbij geselecteerde industriële cultivars rond de 70 procent halen. Natieve cichorei-inuline omvat echter een polymerisatiegraad van 2 tot 60, en de fracties gedragen zich verschillend. Kortketenig materiaal onder DP 10, vaak oligofructose genoemd, is zeer goed oplosbaar en levert ruwweg 30 tot 50 procent van de zoetkracht van sacharose, wat past bij suikerverlaging. Langketenig materiaal boven DP 23 is minder oplosbaar en viskeuzer en vormt bij 20 tot 40 procent concentratie een gelnetwerk van microkristallijne deeltjes dat water vasthoudt en het mondgevoel van vet nabootst, wat past bij vetverlaging in yoghurt en magere kaas. Twee partijen met identiek totaalinuline kunnen dus tegengestelde taken vervullen. Specificeer de DP-verdeling, niet alleen het percentage.
- Vaak wel, en kopers zijn daar geregeld verbaasd over. In het standaard Indiase proces zoals beschreven in gepubliceerde verwerkingsrichtlijnen worden de wortels gewassen, gesneden, gedroogd met voorkeur voor eestdroging, in vier maten gesorteerd en ongeveer 30 minuten gebrand in roterende cilinders; daarna wordt ongeveer 0,9 kg olie of boter per 50 kg cichorei toegevoegd voordat er wordt vermalen. Dat is ongeveer 1,8 procent toegevoegd vet. Is het gebruikte vet boter, dan bevat het product een zuivelingrediënt, wat van belang is voor veganclaims, allergenendeclaratie en sommige religieuze certificeringen. Vraag welk vet wordt gebruikt, in welke verhouding, en eis het in de specificatie en de ingrediëntendeclaratie. Een leverancier die spreekt over pure gebrande cichorei zonder dit te behandelen, heeft de vraag niet beantwoord.
- Als cichorei niet. GN-code 1212, die cichoreiwortels dekt, en GN-code 2101, die gebrande cichorei en koffiesurrogaten dekt, komen noch in bijlage I noch in bijlage II van Verordening (EU) 2019/1793 voor, niet voor India en niet voor enig ander land. Wij hebben dit geverifieerd aan de regels voor India zoals gewijzigd bij Uitvoeringsverordening (EU) 2026/1206, in werking sinds 30 juni 2026. Er is wel één valkuil die controle verdient. Bijlage II vermeldt voor India botanische voedingssupplementen onder ex 1302 en ex 2106 voor bestrijdingsmiddelenresiduen, met een controlefrequentie van 10 procent. Inuline of cichoreiwortelvezel die als botanisch voedingssupplement wordt gepresenteerd en ingedeeld, zou onder die post kunnen vallen in plaats van onder 1212 of 2101. Stel de tariefindeling voor de vorm die u daadwerkelijk verscheept vast vóór verscheping, want de presentatie kan de goederen naar een vermelde regel verplaatsen.
| Fractie | Gedrag | Waarvoor |
|---|---|---|
| Kortketenig, onder DP 10, vaak oligofructose genoemd | Zeer goed oplosbaar; levert ruwweg 30–50% van de zoetkracht van sacharose; meer reducerende uiteinden, bruint daardoor sneller in de Maillardreactie en breekt sterker af onder zure hitte | Suikerverlaging, waarbij de eigen zoetkracht sacharose niet alleen kan vervangen |
| Langketenig, boven DP 23 | Minder oplosbaar, viskeuzer; vormt bij 20–40% concentratie een gelnetwerk van microkristallijne deeltjes dat water vasthoudt en het mondgevoel van vet nabootst | Vetverlaging in yoghurt en magere kaas; ondersteunt de glutenstructuur in brood en helpt pasta bij het koken bijeen te blijven |
Wat u daaruit zou moeten meenemen, en wat u ons zou moeten vragen. Er zijn eerlijke redenen voor een lage eenheidswaarde: industriële bulk in plaats van schapklaar, grove in plaats van fijne maling, commodityverpakking en een werkelijk lagere kostenbasis. Er zijn ook minder eerlijke: doorbranden om slechte wortel te maskeren, hoog asgehalte door meegesleepte grond, overmatig toegevoegd vet en niet-gedeclareerde versnijding met granen. Het getal alleen vertelt u niet welke van de twee u wordt aangeboden. Behandel een lage Indiase prijs daarom niet als koopje en niet als waarschuwing. Behandel hem als een vraag, en dwing ons die regel voor regel te beantwoorden tegen de specificatie hieronder. Kan een leverancier niet uitleggen waarom zijn cichorei goedkoop is, ga er dan van uit dat de verklaring uit de tweede groep komt.
| Gedroogde cichoreiwortelblokjes (cossettes) | op aanvraag | up |
| Gebrand cichoreigranulaat | op aanvraag | up |
| Gebrand cichoreipoeder | op aanvraag | up |
| Biologische cichoreiwortel | op aanvraag | up |
| okt – nov | Zaai in Gujarat en Uttar Pradesh |
| feb – apr | Oogst van de wortels |
| mrt – mei | Wassen, snijden en drogen tot cossettes |
| Het hele jaar | Branden, malen en handel uit voorraad |
| Handel & export | Indian Psyllium Husk: Grades, Sterilisation and Compliance Guide | https://rngagroexports.com/blog/psyllium-husk-exporter-india/ |
| Handel & export | Certified Organic Psyllium Husk (Isabgol) from India: Sterilisation, Certification and Swelling Volume | https://rngagroexports.com/blog/organic-psyllium-exporter-india/ |
| Handel & export | Indian Moringa Leaf Powder: Drying, Leaf Purity and Compliance | https://rngagroexports.com/blog/moringa-leaf-powder-exporter-india/ |